Sbohem PAU: kola bez znečišťujících látek

Mnoho plnopryžových kol obsahuje rakovinotvorné polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), se kterými zaměstnanci a spotřebitelé každý den zacházejí, aniž by to věděli. Proto nyní vyhlašujeme válku materiálům s obsahem PAU! Krok za krokem převádíme naši výrobu kompletně na nezávadná kola z termoplastických elastomerů (TPE). Začínáme u našich kol série STPK.

Vanessa Dumke
01/22/20

Dali jsme si za úkol přeorganizovat trh a postarat se o to, aby pracovníci a spotřebitelé již nepřicházeli do styku s koly obsahujícími PAU. Kola naší řady STPK vypadají na pohled jako standardní plnopryžová kola, ale jsou bez znečišťujících látek. Kromě toho mají nižší valivý odpor než pryžová kola, nezanechávají stopy a nejeví známky otěru. Používají se například v konstrukcích montážních vozíků.

Také v souvislosti s nařízením EU o chemických látkách „REACH“, které reguluje přístup na trh pro látky s obsahem PAU, tím zdůrazňujeme náš postoj: „Konvenční plnopryžová kola se často dovážejí z Dálného Východu a obsahují zdraví škodlivé PAU. Chceme zákazníkům nabídnout alternativu, která je kvalitní a může cenově konkurovat,“ vysvětluje Nicolas Nimick, pověřenec pro produktové údaje v týmu Volkera Langenscheidta u TORWEGGE. 

Kola STPK s krátkou lhůtou dodání

Sledujeme především zdraví zaměstnanců a spotřebitelů. PAU jsou rakovinotvorné, reprodukčně toxické látky, které mění dědičné informace a vstřebávají se přes pokožku. „Proto jsme tyto škodlivé látky chtěli redukovat na minimum. Tato řada kol je z termoplastických elastomerů, které jsou schváleny také pro výrobu hraček,“ říká Nimick. Kromě toho kola vyrábíme výhradně v EU a máme tak poměrně krátké dodací lhůty.

Kola STPK jsou dostupná ve velikostech průměru 100, 125, 160, 200, 250 a 400 milimetrů a se standardními jehlovými, kuličkovými nebo kluznými ložisky. Navíc je lze vyrábět ve všech barvách RAL. Model s budoucností: výrobci jsou díky tomu imunní i vůči dalšímu zpřísnění evropských nařízení o chemických látkách a PAU.