1 1

Ergonomická pracoviště: Přímluva

Počet dnů, které němečtí zaměstnanci stráví na nemocenské, přímo volá po ergonomičtějších pracovištích – především v logistice. Musejí za to zodpovídat zaměstnavatelé? Komentář

01/22/2020
by Vanessa Dumke

 

Onemocnění zad způsobuje v Německu 35 milionů dní na nemocenské za rok, uvádí zpráva zdravotní pojišťovny DAK za rok 2018. Tři čtvrtiny všech pracujících lidí trpí bolestmi, téměř 15 procent již déle než tři měsíce. V čele statistiky jsou zaměstnanci ve skladu. Neustálé zvedání a přemisťování těžkých předmětů silně zatěžuje kosti, svalstvo a šlachy, zejména při nesprávném držení těla. Zaměstnavatelé zde mohou, ba přímo musí, něco udělat. V zájmu svých zaměstnanců, ale také ve vlastním zájmu.

Když chybí lidi, je to drahé. Buď se nestíhá práce, nebo ji musí udělat kolegové, u kterých pak roste riziko přepracování a vyšších sklonů k chybování. Obojí je pro tržby špatné. Německý Spolkový ústav pro ochranu zdraví a bezpečnosti při práci a pracovní lékařství vypočítal, že v roce 2017 jeden jediný den absence z důvodu nemoci stál německou ekonomiku 203 eur. Když se to vynásobí 35 miliony, tak vznikne závratná částka.

Automatizace vede

V těchto souvislostech zní volání po automatizaci jednoduchých a namáhavých činností naprosto logicky. Již existují odvětví, ve kterých mnoho pracovních úkonů již neprovádí lidská ruka. Takovým příkladem je automobilový průmysl. Ale nebudeme si nic předstírat: Automatizace také stojí peníze – a to opravdu hodně. Co si mohou dovolit velké koncerny jako automobilky, to nemůže většina německých podniků jen tak financovat. Německá ekonomika je koneckonců celkově založená malých a středních podnicích. K tomu se přidává skutečnost, že plné automatizace nelze dosáhnout přes noc. Požadavek automatizace je tedy naprosto logický, ale bylo by naivní si myslet, že to jde udělat během krátké doby. Nehledě na to, zda je vůbec žádoucí, lidi kompletně nahradit stroji.

Momentálně nám ekonomika stejně ukazuje něco jiného: pro výrobní průmysl ještě nikdy nebylo tak důležité a zároveň těžké, najít zaměstnance. Člověk jako pracovní síla byl a je velmi cenný. O to důležitější je, aby své úkoly mohl vyřizovat spolehlivě a trvale. Proto musejí být vytvořeny pracovní podmínky, které mu ušetří práci a síly, místo aby ho tělesně a mentálně zatěžovaly.

Zdraví zaměstnanci jsou spokojenější

Zde je klíčovým slovem ergonomie. Ergonomie v souvislosti s pracovištěm znamená pracovní podmínky, které odpovídají potřebám lidí. Mimochodem řečeno, vytvořit takové podmínky není jen pouhá laskavost od zaměstnavatelů, ale podle německého nařízení o pracovištích také jejich povinnost. Toto nařízení určuje, že při vytvoření pracoviště je nutno zohlednit jak tělesné faktory jako je síla, výška a věk, tak mentální aspekty jako proveditelnost, spokojenost a snesitelnost. V důsledku to vede k vyšší ekonomické efektivitě firmy, protože zdraví a spokojení zaměstnanci docilují nejlepších výsledků a zůstanou firmě dlouho zachováni.

Ale je fakt, že se toto myšlení pomalu začíná prosazovat. My jako specialista na intralogistiku evidujeme vzestup poptávky po ergonomických řešeních. Ale že to trvalo. Již před 60 lety si TORWEGGE předsevzal zabývat se ergonomií. A teprve v dnešní době nedostatku pracovních sil a demografických změn se o tom ve firmách mluví ve větší míře. Do kanceláří se pořizují výškově nastavitelné psací stoly a ergonomické židle, do výrobních hal hydraulicky výškově nastavitelné montážní jednotky a zdvižné stoly, v logistických centrech plošinové vozíky s lehkým chodem kol. To je také dobře. A jen tak dál. Protože momentálně nepotřebujeme žádné roboty, kteří pracují jako lidi. Potřebujeme lidi, kteří by stejně jako roboti neměli v práci dlouhodobé či pravidelné výpadky z důvodu příliš vysoké zátěže na pracovišti. Toho se dá dosáhnout tak, že pevnou součástí firemní politiky se stane řízení zdraví zaměstnanců.

Ještě pár slov adresovaných skeptikům a šetřílkům: Ano, ergonomické vybavení pracovišť není zadarmo. Ale podívejte se na vývoj dní strávených na nemocenské ve Vaší firmě. My víme, že když peníze neinvestujete nyní, bude to stát později mnohem víc. Investujte teď do zdravé budoucnosti Vašich zaměstnanců –a Vaší firmy.

 

Recent Articles